سنسور گازهای قابل انفجار

گاز قابل اشتعال هر ماده ای است که در حالت گازی در دما و فشار معمولی اتمسفر وجود داشته باشد و در صورت مخلوط شدن با نسبت های مناسب هوا یا اکسیژن، قابل احتراق و سوختن باشد.

واحدهای کنترل کننده و مانیتورینگ از دستگاه های گازسنج ثابت که از یک ترانسمیتر وسنسور کاتالیست یا پلیستور و مادون قرمز برای کنترل غلظت گازهای قابل اشتعال در محیط استفاده می کنند .

سنسور گاز پلیستور کاتالیست وسیله ای است که برای تشخیص گازها یا بخارات قابل احتراق که در محدوده انفجار قرار می گیرند برای هشدار نسبت به افزایش سطح گاز استفاده می شود. این سنسور یک سیم پیچ از سیم پلاتین است که یک کاتالیزور در داخل آن قرار داده شده تا یک مهره فعال کوچک را تشکیل دهد که دمای احتراق گاز در اطراف آن را کاهش می دهد. سنسورهای کاتالیزوری که حسگرهای گاز قابل احتراق تک نقطه ای هستند، بر اساس این اصل کار می کنند که همانطور که گاز قابل احتراق گرما تولید می کند، اکسید می شود. سنسور با استفاده از یک مبدل دمای استاندارد نوع پل ویت استون، تغییر دما را به سیگنال حسگر تبدیل می کند. یک سنسور LEL مهره کاتالیزوری یک گاز قابل احتراق را از طریق احتراق بدون شعله که با کمک گرمای تولید شده توسط الکتریکی و پوشش ماده کاتالیزوری روی مهره حسگر رخ می دهد، حس می کند. به عبارت دیگر، یک سنسور CB LEL  گاز را از طریق سوختن واقعی گاز تشخیص می دهد.

تشخیص گاز مادون قرمز روشی برای تشخیص گاز هیدروکربنی قابل احتراق با نور مادون قرمز است. آشکارساز شامل یک منبع نور مادون قرمز، یک فیلتر نوری برای انتخاب طول موج مناسب و یک گیرنده نوری مادون قرمز است.

نور مادون قرمز با عبور گاز هدف از فیلتر فعال جذب می شود. نور مادون قرمزی که با مولکول های گاز هدف برهمکنش نمی کند از فیلتر مرجع عبور می کند. در اصل، دو پرتو مادون قرمز با طول موج های مختلف به داخل محفظه اندازه گیری هدایت می شوند تا به دو آشکارساز برخورد کنند.

چگونه مادون قرمز متان را تشخیص می دهد؟یک فیلتر جذب نوری که در جلوی آشکارساز قرار می گیرد، طول موج های مادون قرمز را به آنهایی که عمدتاً توسط گاز اندازه گیری شده جذب می شوند (عمدتا در مورد متان و دی اکسید کربن) محدود می کند. آشکارساز شدت نور فیلتر شده را اندازه گیری می کند که برعکس غلظت متان در محفظه متفاوت است.

شرکت دقیق تجهیز با بهره مندی از تجارب خود در خدمات رسانی به بیش از 700 شرکت و کالیبراسیون دستگاه های گازسنج ثابت، نمایندگی شرکت Uniphos (خریدار خطوط تولید شرکت  MSA ) را بابت فروش و خدمات پس از فروش دریافت نموده است.

در بررسی دستگاه های تولیدی شرکت UNIPHOS با سایر کمپانی های مطرح سازنده دتکتورهای ثابت می توان مشابهت های زیادی از نظر ساختار ، متریال و تکنولوژی به روز در تولید دستگاه های گازسنج ثابت یافت. البته شاید مهمترین تفاوت دستگاه های Uniphos در بحث تکنولوژی سنسور باشد که شرکت UNIPHOS امکان ذخیره اطلاعات کالیبراسیون را در درون سنسور  قرار داده است . این امر می تواند دستگاه را به صورت هوشمند برای اندازه گیری هر نوع گازی در مدل های  Kwiksense Smart و Kwisense PRO آماده به کار نماید و یا صرفا با جایگزینی یک نوع سنسور گاز در مدل Kwisense Lite از هزینه های تعمیر و نگهداری دوره ای گازسنج ها کسر نماید. عملکرد در دما، رطوبت و فشار بالا ، از ساخت قوی با تحمل شرایط سخت این دستگاه خبر می دهد که استفاده از آن را در محیط هایی با شرایط سخت مانند سکوهای استخراج نفت و گاز، محیط های پتروشیمی و پالایشگاه های نفت و گاز ، معادن  ، فولاد و … را امکان پذیر می نماید.